V dňoch 6.3. – 14.3 2019 sa v nórskom Beitostolene konali 39. Majstrovstvá sveta veteránov. Zo Slovenska bolo na najväčšie veteránske podujatie prihlásených 23 pretekárov. Dvaja sa však pre nemoc pred odchodom nemohli na tejto udalosti predstaviť. Návrat na Slovensko bol pre našu výpravu najúspešnejší v celej našej histórii účastí na MS. Vybojovali sme po dve medaily z každého kovu.

Prvú zlatú medailu vyryžovala Martina Gabčíková na 15 km klasicky v kategórii nad 40 rokov hneď v prvý deň súťaží 8.3.2019. Sklamanie na vyhlásení bolo iba to že organizátori nepripravili hymny, a tak si víťazi nemohli celkom vychutnať svoj úspech.

Na druhý deň 9.3. pokračovali súťaže pretekmi vo voľnej technike. Aj keď sme aj tu dúfali v nejaký kov, najlepším umiestnením bolo 6. miesto Michala Jurča.

10.3. boli ráno preteky v klasike na 10 km a nečakané 3. miesto vybojoval Vladimír Staroň. Večer pri vyhlasovaní prežíval veľký emotívny zážitok, keď prvý krát na jeho výkon zhora dozerala sestra Hanka, a snáď mu odovzdávala silu na diaľku že bol z toho nakoniec bronz. V popoludňajších pretekoch na 10 km voľne sme tiež dúfali v zisk medaily, nakoniec 4. miesto M. Jurča bolo najlepším umiestnením.

Voľný deň pri nádhernom počasí sme využili na prechádzky po okolí, po množstve upravených tratí. Bol to deň keď zostať v izbe by bol hriech. Po voľnom dni 12.3. pokračovali preteky štafetovými behmi. Štartovali 4 naše štafety a štafeta nad 40 rokov v zložení Ľuboslav Palguta, Michal Jurčo, Viliam Trizna s finišmanom Rišom Demetrom obsadila skvelú bronzovú pozíciu.

13.3. pokračovali súboje na trati v klasickej technike na dlhých tratiach. Po 24 hodinovom snežení a 50 cm nového prašanu bolo jasné že to bude na tratiach mäkké. Hlavne v stúpaniach tak aj bolo. Prinieslo to však pre našu výpravu dve strieborné pozície pre Martinu Gabčíkovú a Vladimíra Staroňa. Prvý krát sme mali dvoch zástupcov na bedni v jeden deň.

V záverečný deň súťaží 14.3. boli na programe 45 km a 30 km pre „skejtárov“. Sebavedomím a taktickým behom sa konečne k medaili prebojoval aj náš hlavný tromf na beitostolenských tratiach Michal Jurčo. Večer mu zahrali slovenskú hymnu na počesť jeho víťazstva. Zavŕšil tak najúspešnejšiu účasť od roku 2003 keď sme v Seefelde nastúpili prvý krát.

Výsledky všetkých pretekárov si môžete pozrieť na stránke WMA. Samozrejme už teraz pracujeme nad našou účasťou v talianskom Cogne 2020, ktoré sa nachádza v národnom parku Grand Paradiso. Nadviažeme na tohtoročné úspechy, ak áno kto to bude? No ale však to môžeš byť aj ty. Na záver sa chcem poďakovať všetkým účastníkom tohoto zájazdu, sponzorom, ako aj pilotom nášho autobusu Jankovi Lacovi, Miškovi Jurčovi, ktorí nás dokonca zaviezli na slávny Holmenkollen a v telke pri sledovaní biatlonových prenosov si môžeme hovoriť, veď aj tu sme bežali.