Po unikátne úspešnom vystúpení  na MWC v rakúskom Seefelde nás tento rok čakalo fínske Vuokatti. Nakoľko sa v tomto roku konali v Taliansku aj Svetové hry veteránov zo Slovenska sa pretekov  zúčastnilo len 7 pretekárov. Taktiež celkový počet pretekárov boli iba 538. Je to najnižší počet od vzniku MWC v roku 1982. Ak ešte zoberieme fakt že z Fínska bola takmer polovica pretekárov. Je potrebné si uvedomiť že  celkové počty účastníkov z Canmore, Seefeldu a Vuokatti nie sú udržateľné pre budúcnosť MWC. Pri takýchto počtoch sa nenájdu organizátori ktorí by vedeli pri nemalých nákladoch a malých príjmov zo štartovného financovať ich prípravu. Preteky nie sú len pre vrcholových pretekárov, ktorí majú ambíciu dosahovať veľké výkony aj vo vyššom veku, ale aj pre rekreačných lyžiarov, pre ktorých je zdravie a chuť cvičiť na prvom mieste a umiestnenie nehrá žiadnu rolu. Na podporu myšlienky s ktorou prišli naši predchodcovia budeme mať možnosť nadviazať v roku 2025 vo švačiarskom Klosters. V roku 2026 to bude Talianska Sappada a v 2027 sa o organizáciu uchádza nórske Tromso. Pri zahájení sme si minútou ticha uctili pamiatku zakladateľa a prvého prezidenta WMA Williama D. Gairdnera z Kanady, ktorý zomrel v januári.

Preteky                                                                                                                                                            Medailovú štatistiku sme tento rok nevylepšili.  Nie žeby sme nebojovali ale treba priznať že súperi boli lepšie pripravení. Lepšie adaptovaní na podmienky ktoré na severe panovali. Už vo štvrtok po vystúpení z auta vo Vuokatti sme dostali riadnu ranu v podobe – 28˚C. Nasledujúce dva dni s ktorými sme počítali na adaptáciu a prehliadky tratí sa skôr zmenili na sledovanie stavu hodnôt na  teplomery. U nás na okne klesol v pondelok 12.2. až na – 32˚C a tak aj prechádzka v najteplejšom dennom čase bola stresujúca. Dva pretekové dni v nedeľu a pondelok boli zrušené. Po rôznych úpravách programov sa v pondelok na porade organizátorov, jury a národných riaditeľov rozhodlo že v utorok začíname. 0 13 hod miestneho času u nás 12 hod sa pobežia prvé preteky. Pre mladšie kategórie je to 5 km a pre staršie 3 km. Po pretekoch klasikou nasledujú ešte preteky voľne. Aj keď teplota ešte nie je v predpísanej hodnote ( okolo – 20˚C ) bežíme. Dýcha sa horšie ale všetci to prežijú. Preteky potvrdili absolútnu dominanciu domácich pretekárov. Cudzinci boli na stupňoch len minimálne. Tak je to aj v nasledujúcich pretekových dňoch. Celkovo zo 107 odovzdaných zlatých medailí získali 80. Z 313 medailí ktoré boli udelené získali 187.

Výsledky                                                                                                                                                                    13.2. M09 K – 4. miesto Staroň 15 sekúnd od medaily, M11 V – 4. miesto Uher 2:58 min od medaily, M07 K –  16. m. Šiarnik, M07 V – 17. m. Babnič, 20. m. Vician, M08 K – 21. m. Bartko, M06 V – 21. Demeter          14.2. štafety – M07 – 7. miesto Bartko, Staroň, Vician, Babnič, 8. miesto P. Šiarnik štartoval v Česko – Slovenskej štafete.                                                                                                                                                        15.2. 30 km klasicky M08 – Bartko 15. miesto, M09 – Staroň  8. miesto.                                                              16.2. 30 km voľne M06 – Demeter 20. miesto, M07 – Babnič 16. a Šiarnik 21. miesto, Vician zdravotná indispozícia, M11 – Uher zlomil palicu.                                                                                                              Viacej na stránke organizátora http://mwc2024.com  alebo na https://www.world-masters-xc-skiing.com/en/results.html